Kerámia restaurálás és egyéb porózus (keménycserép, pirogránit, egyéb agyagféleségek) műtárgyak restaurálásával is foglalkozunk.
E puhább anyagoknál különösen fontos a reverzibilitás (visszafordíthatóság) alapelvét következetesen alkalmaznunk. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a sérült tárgyon ne végezzünk semmi olyan beavatkozást, ami végérvényesen megváltoztatja az eredeti darabok állapotát. Munkánk során ne okozzunk új sérüléseket a tárgyon, illetve a kerámia restaurálása során használt anyagok a későbbiekben sérülésmentesen eltávolíthatók legyenek.
• A darabok szakszerű tisztítása
A porcelán alapanyaghoz képest puhább, az az sérülékenyebb anyaggal van dolgunk, ezért különösen körültekintően kell végezni ezt a munkát. Egyszerűnek hangzik, de valójában szinte az egész restaurálás sikere függ ettől a munkafázistól.
• Ragasztás
A ragasztandó felületek különösen mázas kerámiánál nagyon sérülékenyek. Tehát mind a ragasztó anyag megválasztásánál, mind az összeillesztésnél különös gonddal járunk el.
• Pótlás
Keramikusi, illetve a tárgyalkotásban szerzett tapasztalatunknak köszönhetően a fazekas mester munkamódszereit is használjuk a hiányzó részek pótlásakor.
Keramikusi, illetve a tárgyalkotásban szerzett tapasztalatunknak köszönhetően a fazekas mester munkamódszereit is használjuk a hiányzó részek pótlásakor.
• Retusfestés
Amennyiben meg tudjuk állapítani, dekor díszítette a műtárgyat, akkor annak imitálásával érjük el, hogy a néző számára „összeálljon a kép”, az az a korábbi esztétikai élményt élvezhesse a tárgy tulajdonosa.
Természetesen e munkát is megelőzheti a szakirodalmi kutatás, melyben nagy segítségünkre van a több mint ezer kötetből álló kerámia és porcelán, valamint művészettörténet témakörű könyvtárunk.